pondělí 1. června 2015

Z domova či z firmy? Svéráz místa pracoviště

Pracovat z domova je snem asi každého zaměstnance. A firmy tyto tužby začínají pomalu naplňovat, když zhruba třetina až polovina společností dnes umožňuje nějakou formu plnění povinností mimo pracoviště. Cílem je zvýšit pohodu zaměstnanců, zredukovat čas věnovaný dojíždění a ušetřit na nájmech za kancelářské prostory.

I když je doma jistě příjemněji, bez vyrušování kolegy a osobního dohledu manažerů, existují tam pro zaměstnance zase pasti sebekontroly. Svody dělat něco jiného než práci, pustit si seriál, dát si koupel, zajít nakoupit. Rodina také nemusí brát člověka doma coby „skutečně“ zaměstnaného a ukládá mu další úkoly – posekat trávník, uklidit... z práce doma se může stát martyrium. I z tohoto důvodu neexistují jednoznačné závěry, zda se práce z domova „vyplatí“.

Nicholas Bloom, profesor ekonomie ze Stanfordovy univerzity, s kolegy (pdf) proto v této oblasti uspořádali první plně randomizovaný experiment – a to v Ctripu, velké čínské cestovní a ubytovací agentuře. Firma umožnila zaměstnancům zúčastnit se loterie, jejíž výherci mohli 4 dny pracovat z domova a pouze jeden den být přítomní na pracovišti. Náhodným rozlosováním vznikly 2 jinak stejné skupiny – členové první vyřizovali telefony, rezervace a objednávky z kanceláře, druhá skupina pracovala z domova.
Pracovní podmínky ve firmě (na obrázku vpravo vidíte dohlížející manažerku).
Pracovní podmínky doma.
Výsledky jsou celkem dramatické: za devět měsíců, během nichž experiment trval, byli z domova pracující o 13 % produktivnější, zejména proto, že napracovali o 9 % více času. Nárůst odpracovaných hodin byl v důsledku nižšího počtu pauz, dnů na nemocenské i dovolené. Za zvýšení produktivity mohlo, jak alespoň zaměstnanci udávali, větší klid, možnost připravit si nerušeně čaj, kávu či jídlo a obecně vyšší pracovní spokojenost. Vše se promítlo i do mnohem nižší míry odchodů z firmy. Jediným úskalím u skupiny pracujících z domova je, že nebyli tolik povyšováni – na to je zjevně třeba hrát firemní politiku přímo na pracovišti.
Vývoj počtu vyřízených telefonátů týdně pro skupinu doma pracujících (červená linka) a ve firmě pracujících (modrá linka) před a po začátku experimentu.
Z pohledu firmy šlo o jednoznačnou výhru rovněž: ušetřila na prostorech, zacvičování nových zaměstnanců a dosáhla vyšších příjmů – celkový nárůst produktivity byl mezi 20 až 30 %. Když experiment skončil, byla zavedena celofiremní politika volby – zaměstnanci si mohli svobodně zvolit, kde budou pracovat. Překvapivě mnoho z domova pracujících se navrátilo do firmy (zejména doma nejméně produktivní) – nelíbila se jim samota a ztráta sociálních kontaktů. Jiní zaměstnanci naopak rádi odešli pracovat domů. Toto protřídění dále zvýšilo výkonnost celé firmy o 22 %.

Výsledky pochopitelně nejsou zobecnitelné na všechny profese – studie však názorně ukazuje na potřebu experimentovat, testovat nová organizační pravidla a nechat je zaměstnance vyzkoušet. Učením a selekcí do individuálně nejvhodnějších pozic nakonec vydělají jak pracovníci, tak firmy.


Psáno (z domova) pro Osel.cz a Vesmír.

4 komentáře:

 1. Moc dekuji za velmi zajimavy clanek a zejmena za odkaz na vyzkum v pdf. Tesim se, ze si jim prolistuji ve volnem case. Sam totiz pracuji z domova a vyhnout se "odbihani" na net nebo na svuj blog je pro mne vecnym bojem.

  OdpovědětVymazat
 2. Já osobně si myslím, že poslední dva roky nás přesvědčily o tom, že práce z domova funguje a je to něco reálného. Na druhou stranu ale spoustu zaměstnanců práce z domova ovlivnila velmi negativně. Já mám práci v Olomouci a ačkoliv jsem home office na první dobrou vítal, protože mi to přišlo jako fajn, však taková poloviční dovolená, tak po prvním měsíci jsem byl rád, že jsem se mohl vrátit zpátky do práce. Už jen kvůli nižším nákladům na provoz domácnosti (světlo, voda, teplo).

  OdpovědětVymazat
 3. Já jsem si vyzkoušela obě varianty a můžu říct, že mi víc vyhovuje pracovat v kanceláři. Nemám tam tolik rušivých podnětů jako doma. To jsem si vyprala prádlo, uvařila, atd. takže na práci tolik času nebylo. Na druhou stranu bylo fajn, že jsem nemusela dělat domácí práce odpoledne nebo o víkendu. Zkoušela jsem i různé způsoby na zlepšení produktivity , protože dokud jsem svoji práci neudělala, tak jsem nemohla jít od počítače.

  OdpovědětVymazat
 4. Mně vyhovuje home office na 100%. Někdo s tím má problém, nedokáže doma pracovat, ale mě to doma baví a měl jsem z domu lepší výkony než v kanceláři. Když skončil covid a měli jsme se vrátit zase do kanceláře, tak už jsem to nezvládl. Dal jsem výpověď a začal jsem podnikat. Přemýšlel jsem o tom už před tím, ale todle byla taková poslední kapka. Nemám svoji kancelář, ale sjednal jsem si virtuální sídlo firmy , takže kancelář nepotřebuju a můžu mít zase plný home office.

  OdpovědětVymazat