Na druhé straně stojí vliv zničeného životního prostředí na zdraví a tedy i na uvažování, vzpomínání či soustředění dětí. Je známo, že zejména popílek, ale i smog obecně zhoršují dýchání a funkci oběhového i nervového systému (srdce i mozek jsou extrémně závislé na přísunu kyslíku). Lidé se zhoršeným krevním oběhem jsou pak náchylní k srdečním a mozkovým příhodám. Nebylo by proto překvapující, kdyby si znečištěné ovzduší vzalo daň i na schopnosti pracovat či studovat.
Victor Lavy, Avraham Ebenstein a Sefi Roth (pdf) se jali uzel různých příčin rozetnout. Chopili se výsledků izraelských maturit, které jsou specifické řadou standardizovaných testů, které studenti musejí skládat v průběhu celého středoškolského studia. Pravidelně podstupují státní testy z osmi předmětů a na konci studia ještě jednu baterii testů, jak státních, tak specifických pro svou školu. Poté se vše zprůměruje a dosáhne-li student určené hranice, prospěl. Jelikož jsou testy hromadné, podstupované vždy na dané škole a rozprostřené v průběhu několika let, je možné sledovat, zda se výkon studenta horší, skládá-li zkoušky, když panuje zrovna inverze či smogová situace.
Měřící stanice kvality ovzduší (body) a hlavní města (fialově), z nichž pocházejí data o studentech. |
Negativní dopad oxidu uhelnatého, který vzniká hlavně coby automobilové emise, pak narůstá v průběhu dne – s tím jak houstne doprava, zvyšuje se i jeho koncentrace. Žáci mající smůlu, že skládají zkoušku odpoledne, jsou pak znečištěným vzduchem postiženi nejvíce. Jak dopadají astmatici není asi třeba rozvádět. Závěr je přímočarý, země, která se nestará o kvalitu svého ovzduší, má hloupé občany.
Psáno pro Vesmír.
My bydlíme na vesnici, a máme tu relativně čistý vzduch. teď přes zimu je to horší, protože skoro každý u nás ve vesnici topí v kamnech a ne úplně všichni čistým dřevem. Já mám v tomto směru svědomí čisté. Máme akumulační kamna Norsk Kleber z https://www.flamen.cz/product-brands/norsk-kleber/ a topíme v nich suchým tvrdým dřevem. Osvědčilo se nám nejvíc dubové. V kamnech vydrží dlouho hořet a pak se ještě uvolňuje teplo z nahřátých kamen, takže si kamen během zimy skoro nemusíme všimnout.
OdpovědětVymazat