Úmrtí na nemoci spojené s obezitou a chybnou životosprávou v následujících letech sesadí z trůnu dosavadní jedničku v zabíjení – kouření tabáku. Co dělat, aby i těchto smrtí bylo co nejméně? Medicína se soustředí na léčení konkrétních nemocí, ať už jde o oběhové problémy, cukrovku či rakovinu, a ultimátní příčinu – obvykle – neřeší. Koneckonců lékaři nemohou pacienty nutit do zdravé stravy či aktivního pohybu. Opatření pro zlepšení zdraví tedy musí vycházet odjinud a vyvolat změnu, jak často lidé sportují či jaké jídlo si kupují.
John List s kolegy (pdf) se zaměřili na volbu potravin a jali se zjistit, jaká opatření přimějí člověka zlepšit své stravování. Najali 222 dobrovolníků a více než půl roku sledovali jejich nákupy potravin. Rozdělili je zároveň do 3 skupin, na nichž byly otestovány intervence na zvýšení spotřeby zdravějších potravin. První skupina účastníků dostávala před nákupem informace, jakou zeleninu či ovoce nakoupit, jak je zpracovat a jak jsou důležité pro správnou funkci těla. Druhou skupinu experimentátoři manipulovali penězi – kdykoliv si dobrovolník koupil alespoň 5 větších kousků zeleniny či ovoce, získal darem navíc jeden dolar. Třetí skupina obdržela obé, jak informace, tak peněžní odměny. Poslední skupina nezískala nic a sloužila jako kontrolní vzorek, vůči kterému byly intervence porovnávány.
Psáno pro Vesmír.
Neuvěřitelné, resp. nepředvídatelné (aspoň z mého pohledu).
OdpovědětVymazatSkvěle. Aplikuji to, až budu potřebovat zvýšit u zákazníků konzumaci bůčku.
OdpovědětVymazatJen to chce širší vzorek. 222 je nic moc. U nás by podobný výzkum stroskotal na topenim cizich učtenek, nebo podsouvaním "evidenční" kartičky u cizích nákupů atd....
OdpovědětVymazatMůj přítel mně říkal že tím jak nedávno dostal nějaké odměny v práci tak bychom si mohli pořídit ty vitamíny jako je kotvičník, céčko, déčko a nebo třeba ženšen. Já o tom mluvím s kamarádkami dost často ale neměli jsme ještě nedávno dost peněz. Tak už snad budeme žít zdravěji.
OdpovědětVymazat