Vláda vyhlásila nouzový stav a řadu omezení a regulací v upřímné snaze omezit katastrofu, při níž Česko opět dosáhne světového prvenství infikovaných covidem19 na hlavu. Leč bude-li dodržování norem kontrolováno a sankcionováno jako dosud, vláda jen zoufale křičí do prázdna. Jak byla kontrolována pravidla omezující šíření smrtícího viru dosud?
Ministerstvo zdravotnictví zveřejňuje přehled kontrol krajských hygienických stanic v dodržování opatření proti covidu-19 ve stravovacích a maloobchodních provozovnách. V době rekordního exponenciálního růstu nakažených v předminulém týdnu to bylo den po dni: 20. listopadu bylo provedeno sedm kontrol ve Zlínském kraji, žádný nedostatek; 19. listopadu pět kontrol po republice, jeden nedostatek; 18. listopadu dvě kontroly, žádný nedostatek; 17. listopadu – den masových demonstrací či oslav – oba údaje nula; 16. listopadu rekordních 20 kontrol, žádný nedostatek; 15. listopadu pět kontrol, jeden nedostatek.
V případě nedostatku bývá sankcí domluva. Stát jednoduše rezignoval.
Nezáleží, zda je důvodem nedostatek pracovníků hygien, jejich vyhoření,
strach, přeřazení na trasování, chybějící doprovod policistů či jiný
důvod. Ač pochopitelné, zůstává neomluvitelné, že ministerstva
zdravotnictví a vnitra na to nebyla připravena. Je monstrózním selháním,
není-li stát schopný vynucovat ani elementární pravidla omezující
šíření covidu-19.
Ještě horší porušování
Jak by vypadaly silnice, kdyby stejně postupovala dopravní policie –
tedy nekontrolovala téměř nikoho, jakýkoliv přestupek by byl –
přinejhorším – řešen pokáráním prstem a vše by záviselo na odpovědnosti
každého řidiče? Výsledek ukazují případy snižování stavů dopravní
policie ve světě. Zhruba každé procento poklesu počtu dopravních
policistů vede k půlprocentnímu nárůstu nehod, při nichž se někdo zraní
či zemře.
Mnozí řidiči nejsou zodpovědní a ohleduplní. Vědí-li, že nebudou kontrolováni a pokutováni či jen výjimečně, jezdí čím dál nebezpečněji. Další se pak k hazardní jízdě přidávají, protože se naučí, že takto se teď jezdí. Šetření na represi vede k mnohonásobně vyšším škodám a lidským tragédiím. Nyní jsme navíc v situaci, v níž se – metaforicky – pětina řidičů dožaduje, aby mohli jezdit po jiné straně silnice, opilí, jakoukoliv rychlostí, někteří v tanku.
Na obhajobu hygienických stanic je třeba uvést, že v některých listopadových dnech byly kontroly ve stovkách. Například pražští hygienici ve spolupráci s Policií ČR začátkem listopadu provedli "větší akci", při níž zkontrolovali mimo jiné 15 restaurací a prověřili 455 fyzických osob.
Dvě restaurace dostaly pokutu – respektive byla zahájena správní řízení (o kterýchž ministerstvo zdravotnictví dříve prohlásilo, že velkou pokutou končit rozhodně nebudou). Sedmnáct osob porušovalo nařízení, přičemž jen šest z nich dostalo pokutu – v průměrné výši minimálních 500 korun. Vzhledem k asi čtyřem tisícům stravovacích zařízení a statisícům jejich hostů v Praze nelze nemít z akce pocit prázdného gesta.
Limitně nulové riziko pokutování a směšný trest za nedodržování norem nejen nemají odrazující efekt, ale vedou k ještě horšímu jejich porušování. Slavnou ilustraci tohoto pravidla poskytuje příklad izraelských školek. Jejich ředitelky, frustrované z pozdního vyzvedávání dětí rodiči, zavedly pokuty za nedodržování času vyzvednutí ve výši, po přepočtu, asi sta korun. Vzhledem k tomu, že měsíční platba školce za hlídání dítěte byla více než deset tisíc korun, šlo toliko o symbolickou částku mající vyvolat pocit viny a nepatřičnosti než reálně trestat.
Po zavedení triviální pokuty pozdní vyzvedávání nezmizelo. Naopak,
výrazně narostlo. Rodičům nízká pokuta dala důvod obhájit si, že vlastně
nedělají nic skutečně špatného a že "o nic nejde". Navíc si ve své
mysli pozdní hlídání "zaplatili" ve formě pokuty, a nechávali proto dítě
ve školce po uzavírací době ještě déle.
Pokuty fungují
V nespočtu dalších oblastí lidského chování bylo prokázáno, že
symbolické pokuty fungují, když zdůrazní normu, s kterou pokutovaný
souhlasí, jen jí zrovna nevěnoval pozornost či zapomněl. U lidí, kteří
takovou normu nerespektují z principu, vedou triviální pokuty k pohrdání
a utvrzení se v názoru, že norma je chybná.
Nejhorší možnou reakcí na neefektivní sankční přístup je rezignace. Izraelské školky demotivované tím, že rodiče pravidla dále porušovali, pokuty zrušily. Pozdní vyzvedávání ale už zůstalo na vyšší úrovni. Vytratila se sociální norma i vzájemný respekt, zbylo jen sobecké účelové jednání a pohoršili si všichni. Místo aby školky zavedly účinné a spravedlivé poplatky, které by bezohledné rodiče vytrestaly, ustoupily. Čelily pak mnohem horší situaci než předtím.
Je humanistické, když zástupci hygienických stanic prohlašují, že chtějí být pozitivní, mít občany na své straně a že nejdůležitějším prvkem vzájemné ochrany je vlastní zodpovědnost; či maximou Daniela Landy: "Dospělí lidé by se navzájem neměli vychovávat." Represe v tom skutečně nepomohou – ale proto, že zodpovědní lidé pravidla proti šíření covidu-19 vesměs dodržují. Kvůli nim nutné nejsou.
Jde o nezodpovědné, kteří laxnost a vstřícnost státu interpretují coby jeho slabost či zbytečné buzerování a jsou důvodem, proč denně zemře na covid-19 opět více než sto spoluobčanů. V aktuálním stadiu epidemie by silnější empatie měla být namířena k obětem covidu, jež se nakazí a zemřou, protože někteří občané nejsou ochotní dodržovat hygienická pravidla a státní orgány jejich porušování jen pasivně přihlížejí. Až epidemie vyšumí, nikdo nebude oslavovat, jak hodné státní orgány byly. Skončíme se státem, v jehož schopnost chránit své občany nebude důvěřovat nikdo.
Psáno pro Lidové noviny.
Hodně se mi líbí, jak to řeší tady v Polsku. Dělám práce Gdańsk a hodně to nechávají na odpovědnosti jednotlivců. Jasně, není to vždy ideální, ale na druho si fakt myslím, že lidi nepotřebují vodit za ručičku. V České republice to říkal myslím ministr zdravotnictví Válek, že nechá lidem volnou ruku, ale v případě nedodržení přijdou přísnější tresty. To je podle mě taky řešení.
OdpovědětVymazat